VENÜS VE MİTOLOJİ

Merkür’den sonra Güneş’e, Ay’dan sonra da Dünya’ya en yakın gezegen Venüs’dür. Mitolojide güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit olarak bilinir. Roma mitolojisinde Venüs olarak bilinir. Güzellik tanrıçası adına yakışır bir şekilde zarafeti ve dişiliği ile gökyüzünün en parlak yıldızlarından biridir. Bulutsuz havalarda çıplak gözle onu gözlemleyebiliriz.

Babası Zeus’un onu çirkin İfestos ile evlendirmesinden sonra sayısız aşk macerası yaşamış ve ömrü boyunca Mars’a sevdalı kalmıştır. Bu mitolojik ilişki devamında, her kadının haritasındaki Mars, onun anlaşabileceği erkeği anlatırken, her erkeğin haritasındaki Venüs’te ona uygun kadına dair ipuçları verir. Venüs bizim karşı cinsi etkileme yönümüzdür. Aynı zamanda karşı cinsten ne beklediğimizi de anlatır. Yani duygusal dünyamızın karakteristik özelliklerini ortaya döker.

Venüs, astrolojide duyguların, istek ve arzuların, ilişkilerin temsilcisi olduğu gibi aynı zamanda değerli eşyaları, finans konularını, kontratları, anlaşmalar ve ortaklıkları sembolize eder. Venüs daima iyi ve yumuşak bir enerjiye sahiptir. Kişisel haritada açı yaptığı gezegenlerin sert etkileri varsa onları yumuşatır. Çünkü Venüs sosyaldir. Arkadaşlıkları, sosyal çevreyi, sanatsal uğraş ve becerileri de temsil eder. Güzellikler ve genel zevklerle ilgilidir. Sevdiğiniz kişiyi nasıl etkileyeceğinizi Venüs’ün haritanızda bulunduğu konuma göre belirleyebilirsiniz.

AFRODİT’in AŞKI

Güzellik ve Aşk Tanrıçası Afrodit, Ateş Tanrısı Hephaistos ile evlidir ve bu sırada Savaş Tanrısı Ares (Mars)e aşık olmuştur.
İki sevgili gizlice buluşuyorlardı. Ama bir gün uyuyup kaldılar ve Güneş onları gördü. Güneş’in Hephaistos’a haber vermesi üzerine, Hephaistos intikam planları yapmaya başladı ve onlara bir tuzak kurdu. İki sevgili de bütün bunlardan habersiz Hephaistos’un hazırladığı ağın içinde çıplak vaziyette kıskıvrak yakalandılar.
Kıskanç koca bütün tanrılara haber vererek sevgilileri rezil etti. Daha sonra diğer tanrıların ricası ile ağın içinden kurtulan Ares, Güneş çıkmadan kendisini uyandırması için görevlendirdiği ama vazifesini yapmayan ve yakalanmalarına sebep olan Alektryon isimli genci horoza çevirdikten sonra Thrakia dağlarına çekildi. Aphrodite ise utancından Kıbrıs adasına kaçtı.

Mitolojide tarif edilen Afrodit, diğer adıyla Venüs, ilişkileri yönetir. İlişkiler ve aşk Venüs’ün sorumluluğundadır. Tıpkı mitolojide olduğu gibi Venüs, Mars’a aşıktır ve bir doğum haritasında Venüs kadını, Mars ise erkeği sembolize eder. Yani kadının yıldız haritasında Mars, o kadının idealindeki erkeği sembolize ederken, erkeğin doğum haritasında ise, Venüs aşık olacağı kadını işaret eder.

İlişkiler Astrolojisinde kadının haritasındaki Mars ile erkeğin haritasındaki Venüs uyumlu konumda bulunuyor ve birbirine açı yapıyorlar ise aralarında kuvvetli bir aşk meydana gelir. Birbirlerini son derece çekici bulurlar.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir